21 Mart 2012 Çarşamba

Stres, plan ve pozitif düşüncenin önemi...


İnternete girmeyin, tv seyretmeyin onu yapmayın, bunu etmeyin diye başlayamayacağım. Bu işin sırrı olumlu düşünmekte çünkü… Ne kadar pozitif düşünürsen, o kadar verim alırsın başladığın o işten. Kesinlikle canım istemiyor, bugün başım ağrıyor bahanelerine yer vermeyerek  anlaşın kendinizle. Bir bahane, 10 bahanenin sebebi adeta. Bunların sonu gelmez ve öyle sürüncemede kalır. Bu da başlı başına stres sebebidir zaten. Kendinize kızarsınız, bir şeyler yapmayınca da  vicdan meselesine döner mevzu.  O yüzden ne yapıyoruz? Silkeleniyoruz, kendimize geliyoruz :)  Endişelerinizden, kuruntularınızdan kurtulun, bunların beyninizin size ürettiği bahaneler olduğunu unutmayın, ehemmiyet vermeyin. Nasıl olacak, ne yapacağım? Sorular sizi heyecanlandırmaktan ve aceleye sokmaktan başka bir işe yaramaz. Bunları yenmenin yolu da plan yapmak… Kendinize ait, yaşam tarzınıza uygun, hedefe uyan zaman aralıklarında bir plan sizi kurtaracaktır. Kendi planınızı kendiniz oluşturun. Örneğin; öğlende uyandınız o saate çok ağır bir kahvaltı sizi daha ağırlaştırır ve canınız bir türlü ders başına oturmak istemez ki, akşama kadar da oturmazsınız. Sabah kalkın hatta her zaman ki saatten 15 dk önce kalkın. Biraz kendinize gelin, sıradan ve hafif bir kahvaltı yapın. Oturun ders başına. Konu çalışmak istiyorsanız çalışın, soru çözerek de başlayabilirsiniz. 15 dk arası olan 2 saatlik bir çalışmadan sonra kalkın bir porsiyon meyva yiyin,  rahatlamaya ihtiyacınız olduğunda hafif egzersizler yapın gibi gibi… Planlarınızı hayatınıza uydurabildiğiniz sürece mutlu olacak, yaptığınız her şeyden de keyif alacaksınızdır. 


  İnsanlar genelde kısa kısa soluk alıp verirler, doğru nefes gerginliği azaltır, giderir. Bunu çoğu zaman deniyorum eminim herkes biliyordur zaten :) Hatta nefes egzersizleri yapın. Duş alın, rahatlayın. Kendinizle barışık olun. Fiziğinizi, kaşınızı, gözünüzü dert etmeyin. Dışarı çıkın, dolaşın. Alıcı değil verici olmaya özen gösterin. Hep sevilmeyi beklemeyin, sevin. Anlaşılmayı beklemeyin, anlamaya çalışın. Herkese karşı affedici olun. Unutmayın kimsenin hayatı mükemmel değildir, dünya mükemmel değildir bir kere :)


Yine söylüyorum; pozitif olun! Mümkün olduğu her konuda olumlu olun. En kötü durumda bile iyi bir taraf arayın. Sorgulayın. Düşünün, çabalayın. Elinizden gelenin en iyisini yapın, polyanayı oynamayın çünkü hayat gerçekten çok güzel ve yaşanmaya değer …

1 yorum:

  1. süper pozitif bir paylaşım güzel meleğimmmmmm, eline, yüreğine, kalemine sağlıkkkkkkkk........

    YanıtlaSil